Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdwinie

PROJEKT „WSPARCIE DLA OSÓB UCIEKAJĄCYCH PRZED WOJNĄ W UKRAINIE PRZEBYWAJĄCYCH NA TERENIE POWIATU ŚWIDWIŃSKIEGO”.

AKTUALNOŚCI:

REALIZACJA PROJEKTU

Utworzono dnia 15.03.2023

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdwinie realizuje projekt od 1.06.2022r. do 31.05.2023r. p.n. "Wsparcie dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie, przebywających na terenie powiatu Świdwińskiego". Projekt ten ma na celu zapewnienie pomocy i wsparcia dla osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie i znalazły schronienie na terenie powiatu Świdwińskiego.

W ramach projektu przewidziane zostały różne formy wsparcia, w tym kurs języka polskiego, kursy adaptacyjne, pomoc asystenta integracyjnego, pomoc psychologiczna, pomoc tłumacza, pomoc prawna oraz bony zakupowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Pierwszą realizowaną formą wsparcia były kursy języka polskiego, które odbyły się w okresie od września 2022 do stycznia 2023 roku w pięciu grupach. Kursy te miały na celu umożliwienie uczestnikom lepszego porozumiewania się w języku polskim oraz zwiększenie ich szans na zatrudnienie.

W miesiącach październik i listopad 2022roku przeprowadzone zostały również kursy adaptacyjne, które miały na celu pomoc w dostosowaniu się do nowych warunków życia i pracy w Polsce. W ramach tych kursów uczestnicy otrzymali m.in. informacje na temat polskiego systemu ochrony zdrowia, systemu emerytalnego oraz zasad funkcjonowania na polskim rynku pracy.

Projekt przewiduje również pomoc psychologiczną, którą realizuje się od początku projektu i która będzie trwała do jego końca. W ramach tej pomocy osoby uciekające przed wojną otrzymują wsparcie psychologiczne w procesie adaptacji do nowych warunków życia oraz w radzeniu sobie z traumami związanymi z sytuacją na Ukrainie.

Kolejną formą wsparcia są pomoc tłumacza oraz pomoc prawna. Osoby uczestniczące w projekcie mogą skorzystać z pomocy tłumacza w sytuacjach, w których potrzebują tłumaczenia w kontakcie z urzędami. Pomoc prawna obejmuje natomiast m.in. udzielanie porad prawnych oraz pomocy w załatwianiu spraw związanych z pobytem w Polsce.

Ostatnią formą wsparcia są bony zakupowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Osoby uczestniczące w projekcie otrzymują bon na zakupy, co pozwala im na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Dla osób dojeżdżających zrealizowany został również zwrot kosztów dojazdów, co pozwoliło im na korzystanie z różnych form wsparcia oferowanych w ramach projektu.

Nr Projektu RPZP.07.06.00-32-P007/22 Oś Priorytetowa VII: Włączenie społeczne; Działanie 7.6: Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020

czytaj dalej na temat: REALIZACJA PROJEKTU

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny